Çamlıdere Höşmerim Tatlısı - Coğrafi İşaret Belgesi Tanıtım Toplantısı (27.08.2021)

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescil edilen “Çamlıdere Höşmerim Tatlısı” Coğrafi İşaret Belgesi, 26 Ağustos 2021 tarihinde, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından ATO Başkanı Gürsel BARAN’a takdim edildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN törende yaptığı konuşmada bugünün ekonomilerinde fikri mülkiyetin uluslararası rekabette en önemli araçlardan biri olduğunu söyledi.

Ankara'nın halen 20 tescilli coğrafi işareti olduğu bilgisini veren Prof. ASAN, "41 başvuruyla ilgili süreç devam ediyor. Bunları da en kısa zamanda tamamlayarak toplam sayıyı 60’ın üzerine çıkaracağız." diye konuştu.

Prof. ASAN, tescil alanında önemli olanın coğrafi işaretlerden daha fazla katma değer sağlamak, daha çok gelir üretmek olduğuna dikkati çekerek, kurum olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

ATO Başkanı Gürsel BARAN da, Avrupa Birliği'nde coğrafi işaret tescili olan yaklaşık 3 bin 500 ürün bulunduğu bilgisini vererek, bunlardan 77 milyar avroluk gelir sağlandığını bildirdi.

BARAN, Türkiye'de coğrafi tescil alabilecek 2 bin civarında ürün olduğuna dikkati çekerek, "Biz coğrafi işaretli ürünlerden 20 milyar avroluk bir gelir elde edebiliriz. Bu ülkenin yaklaşık 40 milyar avroyu bulan cari açığını düşünürseniz, yarısını buradan kapattığımızı düşünün, bu kadar kıymetli." dedi.

Ürünlerin coğrafi işaret aldığında daha kıymetli hale geldiğini vurgulayan BARAN, bu sayede üreticilerin de daha çok gelir edebileceğini ve daha fazla katma değer sağlanabileceğini anlattı.

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner CAN, ilçenin Ankara'da turizmin lokomotif yerlerinden biri olduğunu söyledi.

CAN, Çamlıdere höşmerimi gibi coğrafi işaretli ürünlerin sayısının artmasını temenni ettiğini dile getirdi.